„Spełnianie się” jajników

Menopauza jako „spełnianie się” jajników

Menopauza klasycznie określana jest medycznym terminem „niewydolność jajników”. Można jednak na sprawę spojrzeć inaczej i mówić o „spełnianiu się jajników”. Kobieta przez 30–40 lat produkuje komórki jajowe, znosi hormonalne wahania cykli miesięcznych, jest gotowa na posiadanie dziecka. Tyle lat wystarczy – powie większość kobiet w średnim wieku. Po tym okresie możemy pójść dalej, znaleźć dla siebie miejsce w świecie wolnym od odpowiedzialności związanej z płodnymi latami naszego życia.

To czas otwarcia na podejmowanie ryzyka, na obudzenie w sobie pasji, poszukiwanie przygód, które pozostawiałyśmy na uboczu drogi życia, już w wieku 13–14 lat, kiedy to zaakceptowałyśmy kulturalny scenariusz napisany dla naszej płci i zwyczajnie odłożyłyśmy te marzenia na dalszy plan.

Menopauza to dar dla kobiety

Menopauza to wypełniony siłą i dający wiele możliwości etap życia kobiety. Jeśli zainwestujemy czas w siebie i będziemy o siebie dbać, menopauza będzie dla nas wielkim darem. Zrównoważona kobieta jest w tym okresie pewna siebie, osiągnęła bowiem pewien poziom kompetencji w domu i w pracy, zna swoje słabe i mocne strony, zna siebie i ma wystarczająco dużo doświadczenia, by poruszać się po świecie z wiarą we własne możliwości. To wspaniały okres w naszym życiu, kiedy możemy być co prawda słabsze fizycznie, ale z pewnością stajemy się zdecydowanie silniejsze emocjonalnie i duchowo.


stopka redakcyjna

Fragment pochodzi z książki: Siła jest w tobie, dr Preeti Agrawal

[yuzo_related] Tagi: , ,

Kategorie: