Skąd się biorą symptomy menopauzy?

Wyczerpanie komórek jajowych, które powoduje ustanie miesiączkowania to – według większości lekarzy – początek menopauzy.


Komórki jajowe, a menopauza

Według innej teorii, kobieta rodzi się z już w pełni ukształtowanymi pęcherzykami, w których dojrzewają komórki jajowe. Płód dziewczynki przed urodzeniem ma ich ok. miliona, u nastolatki w okresie dojrzewania jest ich ok. 300 tysięcy. Z każdym cyklem menstruacyjnym, nawet wtedy, kiedy owulacja jest zatrzymywana przez hormonalne środki antykoncepcyjne, giną setki komórek jajowych. Gdy w jajnikach pozostaje już tylko około 1000 komórek jajowych, owulacja występuje rzadko, mimo że produkcja estrogenu może pozostać wystarczająca do menstruacji. Kobieta nadal miesiączkuje, estrogen nadal pozostaje hormonem dominującym. Innymi słowy, według tej koncepcji, przyczyną utraty płodności jest zanik pęcherzyków i ich komórek jajowych, a nie wiek sam w sobie. Choć przytoczona powyżej teoria wydaje się jasna i logiczna, powód (a raczej powody) właściwej menopauzy wciąż pozostaje, w gruncie rzeczy, niejasny.

Działanie podwzgórza

Okazuje się bowiem, że w przypadku niektórych kobiet podwzgórze – część podkorowa międzymózgowia nadzorująca bezwiedne reakcje organizmu i odpowiedzialna za regulacje cyklów rozrodczych – przestaje produkować GnRH, hormon uwalniający produkcję gonadotropiny (FSH i LH), stymulującej wytwarzanie w jajnikach pęcherzyków Graafa, a po jajeczkowaniu regulującej poziom estrogenu i progesteronu. Według niektórych specjalistów ten proces ma podłoże genetyczne, zwłaszcza że u innych kobiet GnRH i hormony przysadki mózgowej wpływające na cykle owulacyjne nadal są produkowane na stałym poziomie, a mimo tego jajniki nie odpowiadają lub nie są w stanie na nie odpowiedzieć. Oznacza to, że każde trudne czy wręcz dramatyczne wydarzenie życiowe w pracy, w związku, czy w życiu bliskich nam osób, może zachwiać pracą przysadki mózgowej.


Tekst pochodzi z książki Dr Preeti Agrawal „Siła jest w Tobie”

Zdjęcie w tle  Jake Thacker on Unsplash Robina Weermeijer on Unsplash

[yuzo_related]

Kategorie: