Twoje Zdrowie w Twoich rękach

Nasze nastawienie i radość życia decydują o naszym zdrowiu, a nie przyjmowane witaminy czy wchłaniane toksyny. By być zdrowym i prowadzić harmonijne życie, człowiek potrzebuje świeżego powietrza, słońca, czystej wody i ćwiczeń fizycznych oraz głębokich uczuć: przyjaźni, miłości, przyjemności intelektualnych, przeżyć duchowych i piękna.


W czasie menopauzy możemy wpływać na stan naszego zdrowia, myśląc o tym etapie jak o procesie dbania o zdrowie ciała, który towarzyszyć nam będzie do końca życia. Przemiana w menopauzie jest znakomitym czasem, by skupić się na zapobieganiu problemom, które nie są bezpośrednio z nią związane, ale zaostrzają się w tym okresie. To, czego jako kobiety doświadczamy na tym etapie życia, zależy od różnorodnych czynników: naszych oczekiwań, szacunku do siebie, relacji z najbliższymi, diety i trybu życia.
Jest bardzo wiele sposobów radzenia sobie z symptomami menopauzy. Idealny sposób to wykorzystanie największych osiągnięć medycyny zachodniej dotyczących hormonów, gęstości kości, kondycji serca i połączenie ich z tradycją kultur wschodnich: odpowiednią dietą, ziołami, pewnymi sposobami oddychania oraz myślenia.

Analizuj i planuj

  • Rozważ, na jakim etapie jesteś – prawdopodobnie mija połowa twojego dorosłego życia. Spójrz wstecz, za siebie. Zobacz, gdzie byłaś, co przeżyłaś i co zostawiłaś za sobą. Jaką przygodę dla umysłu i serca, jakie śmiałe osobiste wyzwanie chcesz dać sobie teraz, w drugiej połowie życia? Odpowiedzi poszukaj w sobie.
  • Szukaj informacji, których potrzebujesz, by dać sobie radę z wejściem w menopauzę. Bądź aktywnym, a nie biernym partnerem swojego lekarza. Nie powinnaś podejmować decyzji dotyczących planowania swojego zdrowia i dobrego samopoczucia na następne trzydzieści lat i więcej po jednej wizycie u lekarza. Spodziewaj się roku prób i błędów.
  • Teraz masz największą okazję do zmian w życiu. Niektóre z nas to przejście w kolejny etap zmusi do ograniczenia wysiłku w pracy, sprawi, że ograniczymy czynniki narażające nas na stres. Pamiętaj: lata po menopauzie charakteryzuje przeniesienie akcentu z rzeczy mało istotnych na pełne skupienie się na odczuwaniu namiętności życia.
  • Im więcej czasu poświęcasz na rozwój życia duchowego, tym łatwiej i naturalniej przechodzisz przez ważne etapy. Przypatrz się rzeczom wiecznym i doceń życie, które masz.
  • Nie zaczynaj w wieku średnim myśleć o przejściu na emeryturę, nawet jeśli tak robi wiele znanych ci osób. Możesz przecież zacząć robić to, naprawdę kochasz.
  • Naucz się w pełni wyrażać swoje emocje. Emocjonalne wzorce związane z chorobami serca i miażdżycą również wynikają z tłumionych pozytywnych, jak i negatywnych uczuć. Jeżeli jesteś smutna, doświadczaj smutku, nie tłum go i nie zmuszaj się w tym momencie do radości czy zadowolenia. Nie odwracaj swojej uwagi od tego, co czujesz. Kiedy pozwolisz sobie w pełni doświadczyć emocji, nie nagromadzą w tobie i nie przyczynią się do powstania różnych chorób.
  • Śmiech to zdrowie. Pielęgnuj w sobie zdrowe poczucie humoru.
  • Obserwuj swoje myśli i zachowanie, by móc panować nad złością, pesymistycznym myśleniem, żalem i pretensjami. Jeśli będzie to potrzebne, nie bój się i skorzystaj z pomocy psychologa czy psychoterapeuty.
  • Pielęgnuj w sobie optymistyczne podejście do życia. Optymizm to zdolność widzenia szklanki w połowie pełnej a nie w połowie pustej.

Fragment pochodzi z książki: Siła jest w tobie, dr Preeti Agrawal

[yuzo_related]

Kategorie: