Zdrowie Serca

 Choroby serca to wszelkiego typu zaburzenia pracy tego narządu oraz jego naczyń krwionośnych. Schorzenia te często związane są z miażdżycą – wolno postępującym procesem chorobowym, w którym na skutek odkładania się tłuszczu i cholesterolu w wewnętrznych warstwach ścian tętnic, ich światło się zwęża. Miażdżyca tętnic to proces stopniowy – złogi tłuszczu zwane płytkami miażdżycowymi powstają niemal przez całe życie i mogą, w efekcie przyrastania, zablokować jedną lub więcej tętnic, które odżywiają mięsień sercowy. Jeśli przez dłuższy czas do serca nie dociera wystarczająca ilość krwi, część mięśnia sercowego umiera z braku tlenu i substancji odżywczych. Ten stan nazywamy atakiem serca lub zawałem mięśnia sercowego. Teraz jednak wiemy, że za choroby odpowiadają również stres i napięcia emocjonalne.

Dostrzegliśmy, że zdrowienie serca powinno się zaczynać od naprawienia szkód emocjonalnych. Serce jest umiejscowione w czwartej czakrze, centralnym punkcie układu energetycznego człowieka. Jako punkt środka jest ona łącznikiem między naszym ciałem i psychiką oraz odpowiedzialna jest za doświadczenia, dzięki którym uczymy się miłości i współczucia, a także zaczynamy rozumieć, że największą siłą jest miłość. Jej otwarcie powoduje także zmianę naszych poglądów na temat zdrowia i leczenia. Do niedawna medycyna zachodnia źródeł chorób dopatrywała się tylko w zewnętrznych przyczynach: bakteriach, wirusach, genach, stylu życia.

Nasze serce kieruje uwagę na wewnętrzne zranione dziecko, które przechowuje bolesne wspomnienia, negatywne postawy i zaburzone wzorce emocjonalne mające swoje źródła w dzieciństwie i wieku młodzieńczym. Jednak jako dorośli nadal często i nieświadomie stosujemy te wzorce. Negatywny wizerunek własnej osoby może być przyczyną otyłości, alkoholizmu i innych uzależnień, a nawet obsesyjnego lęku przed niepowodzeniem i budowaniem bliskich więzi. 
W tym newsletterze chciałabym przekazać Wam jak uchronić się przed chorobami serca, jak dbać i pielęgnować serce.

Dr Preeti Agrawal

 

RYZYKO CHORÓB SERCA I JAK SIĘ PRZED NIMI UCHRONIĆ

 

Czynniki ryzyka to nawyki lub cechy, które sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na chorobę. Oto czynniki podnoszące ryzyko zachorowania oraz sposoby jak ich uniknąć
• palenie papierosów. U palaczy występuje czterokrotnie większe ryzyko wystąpienia chorób serca niż u osób, które nie palą papierosów. Co więcej, ryzyko spada do poziomu ryzyka u niepalących osób w ciągu dwóch lat od rzucenia palenia. 

• cukrzyca, nadciśnienie, nadwaga. Nadwaga podwyższa poziom cholesterolu, cukru we krwi oraz prowadzi do nadciśnienia, a wszystkie te czynniki razem zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca. Zalecana dieta nie powinna być ani zbyt bogata, ani zbyt uboga w tłuszcz. Powinna być natomiast względnie uboga w rafinowane węglowodany. Powinnyśmy stosować dietę bogatą w świeżą, nieprzetworzoną żywność pochodzenia roślinnego, nieprzetworzone tłuszcze roślinne zawierające więcej kwasu linolowego, np. olej z siemienia lnianego i kwasu alfa linolowego (np. olej z oliwek). Powinnyśmy unikać tych tłuszczów, które zawierają kwasy transtłuszczowe (np. margaryna). W przeciwieństwie do powszechnej opinii, jajka (zwłaszcza jajka ekologiczne) nie wpływają na zwiększenie ryzyka występowania chorób serca i są wysoce odżywcze.

• siedzący tryb życia, podwyższa ryzyko ataku serca trzykrotnie, więc postaw na aktywność fizyczną. Osoby, które ćwiczą regularnie, żyją średnio sześć lat dłużej od tych, które nie ćwiczą w ogóle. Wysiłek fizyczny warto uzupełnić ćwiczeniami relaksacyjnymi i medytacją, które mają duże znaczenie w leczeniu choroby serca i nadciśnienia.

• negatywne emocje: wrogość, współzawodnictwo, łatwość wpadania w złość oraz stres – ciągły kryzys emocjonalny wywołujący reakcję walki lub ucieczki, który wywołuje chroniczne podwyższenie poziomu kortyzolu, co z kolei prowadzi do ciągłego wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszania pulsu oraz wzrostu stężenia cholesterolu i – w efekcie – miażdżycy oraz chorób serca. Spróbuj ograniczyć poziom stresu w swoim życiu. Mogą ci w tym pomóc medytacja, ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne

•przyjmowanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych przez wiele lat (przy jednoczesnym uzależnieniu od nikotyny). Nie zażywaj środków antykoncepcyjnych, jeśli ukończyłaś 40. rok życia. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w tym wieku znacznie zwiększa ryzyko ataku serca i wylewu krwi do mózgu. 

SUPLEMENTY DLA ZDROWEGO SERCA

Niezależnie od ważnych zmian wprowadzanych w diecie, mających ochronić nasze serce, warto sięgnąć po suplementy, które dostarczą naszemu organizmowi brakujących składników. Oto, co warto stosować: koenzym Q10, Witamina PP, Witamina C, Omega 3, Magne B6 oraz inne suplementy witaminowe.

 

TERAPIE PIELĘGNUJĄCE ZDROWIE I SERCE

 

Masaż Shiatsu

Zgodnie z poglądem medycyny Dalekiego Wschodu choroba i złe samopoczucie wywodzą się z zakłóceń i blokad w kanałach energetycznych. Ich powodem jest styl życia, stres, niewyładowane emocje, a także warunki zewnętrzne. Najstarszą japońską formą uzdrawiania ciała i umysłu za pomocą dotyku jest masaż shiatsu. Wykonywany jest w stroju na macie. Celem terapii shiatsu jest harmonizowanie przepływu energii w ciele. Po zabiegu często czujemy się lekko, znikają bóle i ociężałość, uaktywnia się system trawienny, krążenie krwi i limfy. Znikają również drobne i uciążliwe dolegliwości, do których większość osób zdążyła się przyzwyczaić. Dlatego shiatsu jest doskonałym zabiegiem pomagającym w wielu dolegliwościach (np. przy bólach kręgosłupa, depresji, migrenie, zaburzeniach trawienia, itd.), a przede wszystkim doskonałą formą profilaktyki. Usuwa nagromadzony w ciele stres i napięcie oraz przywraca harmonię.

Mindfulness-praktyka uważności

Istotą praktyki uważności jest proces poznawania i akceptacji siebie takiego jakim się jest. W każdym z nas jest źródło wewnętrznego spokoju i zadowolenia – bez względu na to jak bardzo czujemy się rozproszeni i rozdygotani wewnętrznie. Ten głęboki wewnętrzny spokój jest częścią naszej natury. Czasem tracimy go z pola widzenia zajmując się naszą codzienną gonitwą przez życie, by kiedy indziej znów zatrzymać się na chwilę z przeczuciem ze coś ważnego nam właśnie umyka.

Skupienie na oddechu pozwala zaobserwować jak myśli pojawiają się i znikają. Pojawia się zrozumienie, że myśli i emocje przemijają. I w końcu – że masz wybór czy zrobisz tak jak ci podpowiadają czy też nie. Badania wykazały że dzięki regularnej praktyce uważności obniża się intensywność doświadczania stresu, lęku, depresji i drażliwości. Ma to również wpływ na: pamięć, czas reakcji na bodźce oraz wytrzymałość umysłową i fizyczną. Pomaga także znosić chroniczny ból, osłabia uzależnienia, poprawia działanie układu odpornościowego i ma wpływ na obniżenie ciśnienia. 

W klinice Integrative Medical Center, z którą współpracuje Fundacja Kobieta i Natura,  zajęcia z treningu uważności odbywają się w każdą środę w godzinach od 11:00-12:00

Laseroterapia w ofercie Integrative Medical Center

Laseroterapia ma szerokie zastosowanie, dzięki głębokiej penetracji tkanek oraz komórek ma działanie m.in., antybakteryjne, przeciwzapalne, poprawia krążenie,  działanie antynowotworowe, antydepresyjne, stymuluje wytwarzanie witaminy D oraz serotoniny, poprawia mikro cyrkulacje oraz dopływ tlenu do komórek oraz tkanek.

1

2

 

Napój z arbuza i imbiru Odświeżający miętowy napój na lato
 arbuz  mieta
Napój na lato z imbiru i arbuza 
Składniki: Ćwierć arbuza,  ¼ szklanki liści mięty,  Kawałek imbiru, Sól himalajska do smaku, Pieprz czarny mielony, 3 łyżki miodu 
Obierz arbuza i wrzuć do blendera, obierz imbir ze skórki, liście mięty, sól i pieprz, a następnie miód. Zblenduj wszystko razem, przelej przez sitko, a następnie do szklanki.
Odświeżający miętowy napój na lato 
Składniki: 0,25 szklanki świeżej mięty lub 2 łyżki mięty suszonej 0,75 szklanki wrzątku sok z ½ cytryny 1 szklanka wody mineralnej miód do smaku Przygotowanie: Miętę zalej wrzątkiem i zostaw pod przykryciem na około 10 minut. Do przestudzonego naparu dodaj sok z cytryny, wodę mineralną i miód

 

Złoty krzyż zasługi dla dr Preeti Agrawal W czerwcu dr Preeti Agrawal Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną na rzecz rozwoju świadomości zdrowotnej społeczeństwa.

 

cały newsletter

[yuzo_related]

Kategorie: