Aromaterapia dla dzieci

Aromaterapia dla dzieci

Olejki eteryczne są znane i używane od czasów starożytnych jako aromaterapia do pielęgnacji urody i zdrowia. Są to czyste, stężone wyciągi z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców uzyskiwane metodą wyciskania lub poprzez destylację. Można ich stosować do masażu, inhalacji aromaterapeutycznych, kąpieli i do oddziaływania bezpośrednio na skórę w postaci kompresów, toników, czy kremów i maseczek. Aromaterapia jest skuteczna jeśli za najważniejszy przyjmiemy olejek, który leczonej osobie najprzyjemniej pachnie. Naturalnych olejków eterycznych, z uwagi na wysokie stężenie, używa się niezwykle oszczędnie i z dużym respektem.

Aromaterapia poprzez wdychanie

Inhalacje aromaterapeutyczne polegają na wdychaniu oparów lotnych olejków podgrzewanych w kominku aromaterapeutycznym. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku i wody, co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. Metoda ta jest bardzo skuteczna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych (katar, kaszel, przeziębienia, zapalenia zatok, gardła i itp.) i bólach głowy.

Kominek

Najwygodniejszą, najpopularniejszą i bardzo estetyczną formą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne. Kominek aromaterapeutyczny  to proste i ładne urządzenie stosowane do odparowywania olejków eterycznych i ich mieszanek w mieszkaniu, sypialni, biurze. W czasie odparowywania olejków eterycznych w pomieszczeniu unosi się ich naturalny, piękny zapach, a wdychane wpływają korzystnie na nasze zdrowie. 5-10 kropli olejku eterycznego  wlać do miseczki kominka wypełnionej wodą. Zapalić świeczkę i zostawić płonącą, aż do wyparowania zawartości miseczki.

Masaż, kąpiele i okłady

Kąpiele aromaterapeutyczne polegają na ciepłej kąpieli z dodatkiem olejku. Wpływa to bardzo  korzystnie na dolegliwości fizyczne i psychiczne. Metoda ta jest skuteczna m.in. przy stresie, bezsenności, zmęczeniu, infekcjach dróg oddechowych, bólach mięśniowych i chorobach skóry. W czasie kąpieli aromaterapeutycznej nie należy używać środków myjących ani płynów do kąpieli. 

Masaż aromaterapeutyczny polega na masowaniu całego ciała z oliwą roślinną z dodatkiem olejków eterycznych. Masaż miejscowy skutecznie usuwa napięcie mięśni, zwiększa poziom endorfin, które znoszą ból. 

Kremy, balsamy, kompresy, toniki, okłady stosuje się przy wszelkich schorzeniach skórnych. Zimne okłady stosuje się przy zwichnięciach, skręceniach, obrzękach i przy bólach głowy. Gorące okłady natomiast skutecznie łagodzą bóle mięśniowe, zapalenia nerwów, nerwobóle, zapalenie pęcherza i podrażnienia skóry. Kompresy są polecane m.in. przy problemach dermatologicznych takich jak łojotok, łupież, łysienie, potówki, także przy skórze starzejącej się ze zmarszczkami. 

Najczęściej stosowane olejki u dzieci

  1. Olejek lawendowy

Mówi się o nim jako o olejku o najbardziej wszechstronnym działaniu. Jego przeciwbólowe, antyseptyczne i antybiotyczne właściwości sprawiają, iż olejek ten może być doskonałym lekiem przy przeziębieniu lub grypie, łagodzi kaszel, katar i zapalenie zatok. W takich przypadkach najlepsze okazują się być inhalacje. Lawenda ma też działanie uspokajające. Łagodzi depresje, lęki, stany podenerwowania., ułatwia zasypianie – szczególnie przy bezsenności spowodowanej zdenerwowaniem. Przeciwbólowe działanie olejku lawendowego wykorzystuje się przy bólach głowy, migrenach (można kilka kropli delikatnie wetrzeć w skroń lub położyć zimny kompres na czoło lub kark). Olejek lawendowy bardzo często wykorzystywany jest jako środek odstraszający owady. Oprócz  moli, odstrasza również inne owady jak na przykład komary. Znakomicie łagodzi też skutki ukąszeń owadów. Stosuje się go do masażu, kąpieli oraz inhalacji i aromatyzacji powietrza. 

2. Olejek eukaliptusowy

Eukaliptus jest często używany w zabiegach inhalacyjnych w leczeniu przeziębienia i kataru. Skutecznie przeczyszcza kanały nosowe. Najważniejsze jego właściwości to zdolności bakteriobójcze i antywirusowe. Olejek wykazuje również działanie moczopędne. Przy jego użyciu z powodzeniem leczy się również infekcje dróg moczowych.

Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Olejek eukaliptusowy stosuje się do masażu, kąpieli oraz inhalacji i aromatyzacji powietrza. 

Uwaga: nie stosować tego olejku przy wysokim ciśnieniu krwi lub epilepsji oraz w czasie używania leków homeopatycznych.

3. Olejek z drzewka herbacianego

Olejek z drzewka Herbacianego inaczej nazywany z drzewka „TI” lub tea tree oil otrzymuje się z rośliny malaleuca alternifolia – jest uznawany za olejek o najsilniejszych właściwościach antybakteryjnych, antywirusowych i wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. Skutecznie zatrzymuje różne procesy infekcyjne (gardła, jamy ustnej, dróg oddechowych, dróg moczowych, pochwy), z powodzeniem jest stosowany przy przeziębieniu i grypie. Warto go stosować zapobiegawczo, zanim dojdzie do infekcji, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy. Wyjątkowo dobrze radzi sobie z chorobami i problemami skórnymi. Dodatkową zaletą olejku jest to, że wykazuje działanie uspokajające. Łagodzi stres związany m. in. z zabiegami chirurgicznymi, niweluje zdenerwowanie, a nawet pomaga przy histerycznych napadach. Można go również stosować w celu pozbycia się pasożytów, np. pcheł, wszy. Olejek lawendowy stosuje się do masażu, kąpieli oraz inhalacji i aromatyzacji powietrza. 

Rzadziej stosowane olejki

4. Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy poprawia funkcje systemu immunologicznego,  przyspiesza gojenie się ran, obniża temperaturę w stanach gorączkowych oraz jest pomocny w obniżeniu ciśnienia przy nadciśnieniu.

5. Neroli  (Pomarańcza gorzka)

Ma właściwości przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, uspokajające, relaksujące oraz pobudzające wydzielanie soków żołądkowych.

Zastosowanie: Depresja, lęk, histeria, napięcie nerwowe, bezsenność, zaparcia, przesuszenie skóry, pękające naczynia i zmarszczki. 

6. Olejek Rumiankowy (Rumianek lekarski)

Ma właściwości  przeciwzapalne, uspakajające. Stosowany jest przy zdenerwowaniu, migrenach, bezsenności, zaburzeniach menstruacji, stanach zapalnych skóry, trądziku, egzemach, poparzeniach, łuszczycy oraz łupieżu. 

7. Olejek różany

Ma właściwości ożywiające, przeciwbólowe, rozkurczowe, antystresowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowany jest przy depresji, bezsenności, koszmarach sennych, stresie, napięciu nerwowym, lękach, bólach głowy, nadciśnieniu, upławach, bezpłodności, wrzodach żołądka na tle nerwicowym, zaparciach, nudnościach, wymiotach oraz infekcjach zewnętrznych i wewnętrznych. Ma dobroczynny wpływ na skórę, bo działa na: pękające naczynka krwionośne, rozstępy jak również na przesuszenie skóry. 

Aromaterapia: ogólne zasady 

  • Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu. 
  • Olejków eterycznych nie stosuje się doustnie. 
  • Nierozcieńczonych olejków nie podajemy bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny jak olej migdałowy, oliwa z oliwek. 
  • Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj 12 godzinny test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuścić w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzyj w skórę za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu tego czasu nie pojawi się czerwony odczyn, swędzenie lub pieczenie, olejek możesz stosować. 

Aromaterapia u niemowląt

Typowe dla niemowląt

  1. Kolki.

Masaż mieszanką z olejkami  (przepis podany przy zaparciu).

2. Odpieluszkowe zapalenie skóry.

Przy każdej zmianie pieluchy smaruj pupę tę mieszanką (5 łyżek oleju migdałowego + 2 krople olejku rumiankowego).

Dzieci powyżej 3 miesięcy można kąpać w tej mieszance : 20 ml mleka +1 kropla olejku lawendowego + 1 kropla olejku rumiankowego, dodanych do kąpieli. Do kąpieli dzieci powyżej 6 miesięcy można dodać olejek z drzewka herbacianego.

Jeżeli używasz pieluchy z materiału to dodaj do wiadra wody do moczenia pieluch 3 krople olejku lawendowego + 3 krople olejku z drzewka herbacianego i namocz na 2-3 godziny.

Uwaga: Nie wolno używać olejków eterycznych do kąpieli dzieci poniżej 3 miesięcy.

Zawsze najpierw rozpuszczaj olejki eteryczne w mleku i dopiero dodawaj do kąpieli.

3. Ciemieniucha.

Masuj głowę 2 razy dziennie podaną mieszanką. 50 ml oleju migdałowego + 1 kropla Neroli lub lawendy, róży, rumianku.

Myj głowę szamponem dla dzieci dodając do tego 1-2 krople olejku z drzewka herbacianego.

Aromaterapia dla układu pokarmowego

4. Zaparcia.

Kąpiel z olejkiem lawendowym. 2 kropli lawendy rozpuścić w 1 łyżce mleka i dodać do kąpieli.

Masuj okolicę podbrzusza (w kierunku ruchu zegara) oraz dolną część pleców używając niżej podaną mieszankę.

1 kropla olejku rumiankowego + 1 kropla olejku mandarynkowego + 1 łyżka oleju migdałowego.

5. Biegunka.

Na skurcze (bóle) 1-2 krople olejku rumiankowego dodać do 50 ml oleju migdałowego i masować delikatnie podbrzusze.

Aktywność maluchów

6. Stłuczenia, skaleczenia, oparzenie.

 Zimny kompres  z 2-3 kropli olejku lawendowego +1 szklanka (250 ml) zimnej wody.

7. Oparzenie słoneczne.

Kompres z olejkiem lawendowym (przepis podany przy stłuczeniu).

Niespokojne dziecko

8. Przy ząbkowaniu.

Masuj dziąsła (powyżej 6 miesięcy) tą mieszanką: 100 ml oleju migdałowego +1 kropla lawendowego + 1 kropla rumiankowego.

W pokoju dziecka zapal kominek aromaterapeutyczny dodając 1-2 kropli olejku lawendowego.

9. Kiedy dziecko mało śpi i jest niespokojne.

Kąpiel z olejkami eterycznymi dla dzieci powyżej 3 miesięcy (1-2 krople olejku rumiankowego rozpuść  w  1 łyżce mleka i dodaj do kąpieli).

Stosuj przez 1 tydzień co drugi dzień.

2 tydzień co 2 dni.

Nie używaj lawendy do kąpieli bez powodu.

Przeziębienia

10. Zatkany nos, problemy z oddychaniem.

Inhalacje aromaterapeutyczne w kominku aromaterapeutycznym: 2-4 krople olejku cytrynowego, eukaliptusowego, lawendowego lub herbacianego.

 

Olejki niewskazane dla dzieci

Olejki eteryczne, których nie wolno stosować u dzieci:

Bergamot, szałwia, geranium, jaśmin, sandałowy, ylang-ylang, rozmaryn, majoram, cypres.

Olejki, które można stosować u dzieci:

Rumiankowy, eukaliptusowy, lawendowy, mandarynkowy, Neroli, różany, z drzewka herbacianego. 

Krople Bacha: Warto mieć w domu krople rescue remedy (ratujące życie).