Po porodzie… Co powinnaś wiedzieć na początek
Pytania po porodzie
Po porodzie pojawiają się pytania dotyczące połogu. Przytoczę kilka z nich, które powtarzają się najczęściej.
Kiedy będę wypisana z szpitala?
Po fizjologicznym porodzie zostaniesz wypisana w trzeciej dobie po porodzie. Po cesarskim cięciu zależnie od twojego stanu może to być 5. lub 7. doba.
Macica po porodzie
Co się dzieje z moją macicą po porodzie?
Po urodzeniu łożyska macica jest wyraźnie wyczuwalna przez powłokę brzucha, jako kulisty twór sięgający do wysokości pępka. Następnie macica powoli się zwija i chowa się za spojeniem łonowym.
W tym czasie występuje krwawienie z dróg rodnych, zwane odchodami. Odchody są objawem gojenia się rany, która powstała w miejsce odklejonego łożyska. W czasie pierwszych 4-5 dni krwawienie jest podobne, jak przy miesiączce. Następnie wydzielina ta przybiera barwę różową, potem żółtą, a na końcu wydzielany jest biały śluz. Czas wydalania tej wydzieliny jest sprawą indywidualną, zależną od wielu czynników. W przypadku obfitych, przedłużających się krwawień lub cuchnących wydzielin, połączonych z podwyższoną temperaturą ciała, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Brzuch po porodzie
Co robić z bólem brzucha po porodzie?
Obkurczająca macica daje czasem dolegliwości bólowe. Najczęściej zdarza się to po drugim porodzie, podczas karmienia piersią. Jest to normalny objaw i potrwa tylko parę dni. Leki przeciwbólowe zazwyczaj nie są konieczne. Można sobie pomoc korzystając z akupresury. Uciskaj wskazane na rysunku punkty, trzymając ucisk na kilkanaście sekund. Powtórz to kilkukrotnie w ciągu dnia.
- Linia środkowa brzucha, dłoń poniżej pępka (rys. 1)
- Wewnętrzna strona łydki – dłoń nad kostką (rys. 2)
Higiena krocza
Jak zadbać o higienę krocza?
Jeżeli miałaś nacięte krocze, możesz odczuwać dyskomfort przy siedzeniu. Zwróć szczególną uwagę na higienę krocza.Należy je podmywac kilka razy dziennie. Można krocze podmywać przegotowaną wodą i dezynfekować rivanolem. Można przygotować także wywar z ziół takich jak: korzeń żywokostu, liści pokrzywy czy kory dębu, które świetnie nadają się do tzw. nasiadówek (do płytkiej wanienki nalewamy ciepłą wodę i wywar z ziół i siadamy na kilka minut). Taki wywar można także stosować do podmywania krocza. Stosując te metody możesz znacząco przyspieszyć proces gojenia krocza.
Warto również próbować akupresury. Ból w rozciętym kroczu złagodzi masaż fałdu między palcem środkowym i wskazującym. (rys. 3)
Dobra forma po porodzie
Co robić, aby po porodzie odzyskać dawną formę?
Wczesny połóg można porównać do nagłego odstawienia hormonów. Towarzyszy mu uczucie zmęczenia, apatii oraz zmniejszona wydolność psychofizyczna. Są to normalne objawy, które z czasem ustąpią. Pomocny może być masaż całego ciała, akupresura, terapia moksą, odpoczynek i ćwiczenia.
Czy warto stosować zioła i witaminy po porodzie?
W okresie połogu warto pić napar z: liści pokrzywy i maliny, rumianku, melisy i imbiru. Przyspieszają one powrót do dobrej formy oraz utrzymują prawidłową laktację.
Witaminy zażywane w ciąży możesz brać nadal. Jeżeli połóg przypada na okres jesienno-zimowy możesz także zażywać tran.
Jak wykonać taki masaż?
Masaż całego ciała można wykonać już w pierwszym tygodniu po porodzie. W ten sposób pozbędziesz się nagromadzonych napięć. Wykonywany z użyciem ciepłych olejów masaż, jest wspaniałym sposobem relaksacji i rozładowania napięcia. Masaż z użyciem oleju wykonuje się przed kąpielą (rano lub wieczorem, kiedy masz czas). Rozpocznij masaż od głowy. Wetrzyj olej w skórę głowy używając do tego dłoni, potem przenieś się na kolejne części ciała. Na koniec wykonuj masaż stopy.
fragm. książki dr Preeti Agrawal Odkrywam macierzyństwo
Kategorie: Połóg. Matkowanie matce, Świadome rodzicielstwo