Nacięcie krocza – po co, kiedy konieczne i jak go uniknąć
Procedury szpitalne
Nacięcie krocza – czy jest naprawdę konieczne?
Nacięcie krocza jest nacięciem wykonanym pomiędzy ujściem pochwy a odbytem. Wykonuje się je w celu ułatwienia przyjścia na świat dziecka. Cięcie jest wykonywane nożyczkami, czasem w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej jednak robione jest bez znieczulenia, dokładnie w momencie wyrzynania się główki dziecka. Jeśli zrobi się je zbyt wcześnie, zanim krocze się rozciągnie, mięśnie, skóra i naczynia krwionośne zostają uszkodzone i krwawienie może być bardzo znaczne. Ponadto tkanki są miażdżone przez nożyczki w czasie cięcia. Prowadzi to do zasinienia, obrzęku i wolniejszego gojenia, co wyjaśnia dużą bolesność i dyskomfort towarzyszący epizjotomii. Istnieje także możliwość naruszenia spojności dna miednicy, jeśli włókna mięśniowe nie zostaną połączone prawidłowo. Jeśli pochwa i krocze są zszyte zbyt ciasno, kobieta może doświadczyć dyskomfortu w czasie współżycia.
Episiotomia jest celowym uszkodzeniem wykonywanym by – jak sądzą operatorzy – uniknąć jeszcze gorszego uszkodzenia. Większość lekarzy w Polsce wierzy, że zabieg ten zapobiegnie niewydolności dna miednicy. Jednak długoterminowe badania nie wykazują, by epizijotomia rzeczywiście zapobiegała niewydolności dna miednicy. Z całego świata napływają silne i zgodne dowody na to, jak bardzo niepotrzebne jest rutynowe nacięcie krocza.
W badaniu obejmującym 2000 kobiet, które poddane były epizjotomii, Sheila Kitzinger wykazała, że nacięcie krocza było bardziej bolesne niż pęknięcie. Ponadto kobietom po epizjotomii trudniej było znaleźć wygodną pozycję, by trzymać i karmić dziecko. Moje własne doświadczenia są bardzo podobne.
Jak uniknąć nacięcia krocza
Jednym z najlepszych sposobów, by uniknąć nacięcia krocza jest rodzenie dziecka w pionowej pozycji. Powiedz swojej położnej, najlepiej w momencie przyjęcia do szpitala, że chciałabyś uniknać porodu w pozycji leżącej.
Inną bardzo ważną rzeczą do zapamiętania jest to, by przeć tylko na szczycie skurczu, a zwalniać parcie tak jak to tylko możliwe, kiedy główka zbliża się do wyjścia. Jeśli wydawanie głosu pomaga Ci w parciu, staraj się utrzymywać je w najniższej możliwej tonacji, tak by wprawiało w wibracje dolną część twego ciała. Niskie „seksowne” jęki są bardzo na miejscu. Masaż krocza z pomocą naturalnego oleju, przez ostatnie 6 tygodni ciąży jest kolejną dobrą praktyką, przygotowującą krocze do rozciągania w czasie porodu.
Najlepszym sposobem, żeby uniknąć nacięcia krocza, jest rodzenie z lekarzem lub położną którzy wierzą, że nie potrzeba tego robić. Z takimi, dla których jest to zbędna medyczna procedura, która powinna być używana w warunkach ekstremalnych, a nie rutynowo.
Sytuacje wyjątkowe
Nacięcie krocza będzie konieczne, jeśli nie jesteś w stanie kontrolować parcia na tyle, by przestawać, kiedy jest to konieczne i następnie przeć stopniowo i płynnie. Epizjotomia pomoże dziecku narodzić się szybko, jeżeli będziesz miała trudności w parciu w drugim okresie porodu.
Poza tym jest ona wykonywana:
- przy zakładaniu kleszczy lub vacuum,
- przy porodzie przedwczesnym,
- z powodu wyczerpania dziecka,
- przy zbyt dużej główce dziecka,
- przy porodzie pośladkowym.
Na koniec: Tak długo, jak kobiety będą się zgadzały na nacięcie krocza, lekarze i położne będą je wykonywać. Ulegnie ona zmianie tylko wówczas, kiedy kobiety będą kwestionować zasadność tej procedury.
źródło: Odkrywam macierzyństwo
Kategorie: Poród w harmonii z naturą, Świadome rodzicielstwo