Czy śmieciowe jedzenie może być uzależniające?
Uzależnienie czy przyzwyczajenie?
Wydaje się, że łatwo jest zrezygnować ze swoich ulubionych śmieciowych posiłków, jednak nowe badanie wykazuje, iż mogą one mieć na Tobie silniejszy wpływ niż podejrzewasz. Próba zmniejszenia spożycia wysoko przetworzonej żywności może wywołać podobne fizyczne i psychiczne objawy, jakie pojawiają się podczas rzucania palenia, czyli pragnienie, niepokój i wahania nastroju, a także bóle głowy i zły sen. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan odkryli, że objawy spowodowane odstawieniem śmieciowego jedzenia wykazywały największą intensywność w okresie od dwóch do pięciu dni po odstawieniu frytek lub czekolady i były porównywalne do objawów występujących w przypadku rzucenia narkotyków. Wcześniejsze wyniki badań na zwierzętach i ludziach wykazały korelację pomiędzy uzależnionym spożyciem wysoko przetworzonej żywności a zaburzeniami związanymi z nadużywaniem środków odurzających. Badania te jako pierwsze potwierdziły, iż rezygnacja z tego typu żywności może potencjalnie wywołać objawy zespołu abstynencyjnego. Naukowcy poprosili 200 osób, którym udało się rzucić jedzenie śmieciowe, aby wypełniły kwestionariusz dotyczący wszelkich doznanych objawów odstawienia. Badanie to nie mierzyło intensywności objawów i zależało od tego, czy uczestnicy sami pamiętają o zdarzeniach, przez co jego wnioski będą musiały być kontynuacją dalszych badaniach.
Negatywny wpływ na nasze ciało
Te nowe odkrycia wykazują jak niezdrowe może być jedzenie śmieciowe. Oprócz znaczącego wpływu na przyrost masy ciała, jest ono również powiązane z depresją. Brytyjskie badanie obejmujące prawie 3500 mężczyzn i kobiet w średnim wieku wykazało po pięciu latach, iż osoby, których dieta była wysoka w przetworzone mięso, czekolady, słodkie desery, smażoną żywność, rafinowane zboża i wysokotłuszczowe produkty mleczne, były o 58 procent bardziej podatne na depresję niż te, których dieta składała się głównie z owoców, warzyw i ryb. Ponadto w 2010 roku hiszpańscy badacze śledzili dietę i kondycję psychiczną u ponad 12 000 mężczyzn i kobiet przez sześć lat. Wykazali oni po skończonym badaniu, że 657 osób z grupy badanej popadło w depresję, mimo iż na początku nie zdiagnozowano depresji u żadnego z uczestników badania. Naukowcy udowodnili również, iż osoby spożywające nadmierną ilość tłuszczów trans (występujących w wypiekach i produktach typu fast food) wykazały 48% wzrost ryzyka depresji w porównaniu z uczestnikami niespożywającymi tych produktów.
Jeśąli nie wiesz jak zacząć odżywiać się świadomie zapraszamy do kliniki IMC, w której w każdy wtorek odbywają się zajęcia o odżywianiu oraz na cykliczne warsztaty kulinarne.
A dla spragnionych wiedzy z zakresu trawienia i przyswajania posiłków, polecamy udział w 12 Festiwalu Zdrowia. Poznasz techniki (np. Medytacja, Trening uważności) dzięki, którym posiłki zaczniesz jeść w uwadze i skupieniu.
Źródła:
Moss, Michael. „The extraordinary science of addictive junk food.” Expanding addiction: Critical essays (2013): 127-140.
Erica M. Schulte et al, “Development of the Highly Processed Food Withdrawal Scale.” Appetite, December 2018, doi.org/10.1016/j.appet.2018.09.013