Ciąża bliźniacza a cesarskie cięcie

 Coraz więcej cięć cesarskich wykonuje się przy ciąży bliźniaczej. Jedna z przyczyn nasilania się tej tendencji jest fakt, że w 40% porodów bliźniaczych jedno z dzieci jest ułożone pośladkowo. W 8% przypadków obydwa płody są w ułożeniu pośladkowym.

Zaplanowanie cesarki

Umacnia się też tendencja do tego, by planować datę cesarskiego cięcia, gdy jedno z dzieci jest znacznie większe niż drugie. Sytuacja ta jest uznawana za potencjalnie niebezpieczną dla mniejszego dziecka, zwłaszcza gdy dzieci są tej samej płci. Pomysł planowanego cięcia cesarskiego dla bliźniaków może zaskoczyć Tych, którzy uznają, że przede wszystkim trzeba uważać na ryzyko wcześniactwa. Czasami są powody, by ratować przez cesarskie cięcie drugiego bliźniaka, po tym jak się pierwszy urodził sie drogą pochwową.

Poród drugiego z bliźniąt jest zazwyczaj uznawany za bardziej ryzykowny niż poród pierwszego. Jednym z powodów, dla których poród może być trudniejszy, jest częsty i irracjonalny niepokój na sali porodowej natychmiast po urodzeniu pierwszego dziecka.  Dzieje się dokładnie w momencie, gdy tak istotne jest zachowanie niemal nabożnej, świętej atmosfery, przynajmniej do czasu porodu drugiego dziecka i narodzin łożyska. Po raz kolejny obowiązujące tendencje wynikają z szeroko rozpowszechnionego braku zrozumienia dla znaczenia intymności i prywatności.

Trojaczki niemal zawsze rodzą się przez cesarskie cięcie, choć ta procedura jest od czasu do czasu kwestionowana i choć krążą opowieści o spontanicznych porodach ( w tym przypadek trojaczków urodzonych w domu, po uprzednim cięciu cesarskim.