Hasta i Pada Abhyanga- pielęgnacja zdrowia według Ajurwedy

Ayurveda mówi, że ludzkie ciało ma siedemdziesiąt dwa tysiące kanałów energetycznych i poprzez masaż pracujemy na całym układzie nerwowym.


Hasta Abhyanga- pochodzenie i zastosowanie

Tradycja masaży ajurwedyjskich wywodzi się z południowych Indii, z  Kerali. Dzięki tym masażom leczone są takie schorzenia jak: niepłodność, depresja, chroniczne zmęczenie, choroby krwi lub problemy z układem mięśniowym i kostnym. Do masaży używane są różne rodzaje olejów ziołowych, które dobierane są w zależności od stanu pacjenta.Podstawowe masaże ajurwedyjskie to: Hasta Abhyanga, Pada Abhyanga i Shirodara. Hasta Abhyanga to masaż, który jest wskazany dla osób, które odczuwają napięcie, mają choroby mięśni, problem z krążeniem krwi lub ze strony układu nerwowego. Abhyanga zaczyna się od 10 do 15 minutowego masażu w pozycji siedzącej, przechodząc przez siedem różnych pozycji ciała.

Shirodara

Shirodhara jest częścią Abhyangi i powinna być wykonywana po masażu głowy, brzucha, rąk i ramion. Jest ona pomocna dla osób, które pracują często przy komputerze i mają problemy z bólem głowy, migreną, depresją i bezsennością.

Najpopularniejszym zabiegiem w Kerali jest Pada Abhyanga- tradycja sięgająca wstecz dziewięciu tysięcy lat. Był to masaż dla tych, którzy walczyli na wojnie, często usuwający dolegliwości  pochodzące ze starych ran. 

Obecnie masaż jest najbardziej przydatny dla osób, uprawiających sport oraz odczuwających dolegliwości układu nerwowego i mięśni a także cierpiących na paraliż.


Pada Abhyanga- technika

Technika masażu jest bardzo złożona i wymaga dogłębnej wiedzy z zakresu anatomii oraz układu nerwowego. Pada Abhyanga polega na masowaniu stopami. Terapeuta kontroluje nacisk stóp balansując na linach podwieszonych pod sufitem.

Masaż ten zajmuje prawie dwie godziny i zawsze stosowany jest jako seria masaży wykonywanych przez siedem, dziewięć lub czternaście dni. Podczas leczenia pacjent powinien utrzymywać zrównoważoną dietę i odpowiedni czas snu oraz chronić się przed szkodliwym środowiskiem.

Jednym z miejsc w Polsce, gdzie wykonywane są masaże ajurwedyjskie jest klinika Integrative Medical Center we Wrocławiu. Masaż wykonywany jest w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu, przez pochodzącego z Kerali Sankara Nair, który jest certyfikowanym terapeutą ajurwedyjskim.