Jelita – fundament zdrowia

Przewlekłe zaparcia

To powszechna przypadłość, obecna we wszystkich grupach wiekowych, niestety często lekceważona przez medycynę konwencjonalną. Tymczasem stan ten może prowadzić do osłabienia całego organizmu, zaburzając procesy trawienia, przyswajania substancji odżywczych oraz usuwania toksyn. Nierzadko stanowi poważny problem, powodując bóle głowy, uczucie zmęczenia, depresję, dyskomfort lub zaburzenia trawienia.

Właściwe wydalanie jest konieczne, aby unikać gromadzenia się w ciele substancji toksycznych, co jest przyczyną chorób związanych z przewlekłym stanem zapalnym, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, endometrioza, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba Crohna. Właściwie jest to przyczyną większości chronicznych zaburzeń w układzie hormonalnym i autoimmunologicznym.

W 1981 roku w czasopiśmie Lancet opublikowano badania, z których wynika, że u kobiet, które wypróżniały się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, czterokrotnie wzrastało ryzyko choroby piersi w porównaniu z kobietami, które wypróżniały się częściej niż raz dziennie. Co roku częstą przyczyną śmierci jest także rak jelita grubego. Istnieje znaczna rozbieżność w podejściu do tego problemu w medycynie konwencjonalnej i integracyjnej. Medycyna konwencjonalna zajmuje się objawami, podając środki przeczyszczające, podczas gdy medycyna integracyjna koncentruje się na usunięciu głównej przyczyny, aby w ten sposób uniknąć poważniejszych problemów medycznych w przyszłości. 

PRZYCZYNA

Niewłaściwa dieta, z przewagą żywności wysoko przetworzonej, dań typu fast-food, pokarmów z wysoką zawartością tłuszczów, cukru i soli jest najbardziej istotną przyczyną zaparć. Inne przyczyny to brak ruchu, wady postawy, zaburzenia emocjonalne i niepokój, zaburzenia równowagi autonomicznego układu nerwowego, wiele różnych leków i środków medycznych oraz niewłaściwe stosowanie środków przeczyszczających i lewatyw.Setki lekarstw pozostających w powszechnym użyciu, w tym antybiotyków, środków przeciwzapalnych, zwiotczających mięśnie,  przeciwbólowych, antydepresantów, leków przeciwpsychotycznych, obniżających ciśnienie, moczopędnych, soli żelaza i środków znieczulających przyczyniają się do powstawania zaparć.

Prawdopodobnie najważniejszą przyczyną zaparć jest brak błonnika w diecie. Czasopismo British Medical Journal opublikowało podsumowanie badań na ten temat, w którym stwierdza się, że „błonnik zwiększa masę stolca, zatrzymuje wodę i spełnia rolę pożywki dla mikroflory jelitowej”. Wszystkie te czynniki skracają czas przejścia i zmniejszają twardość solca oraz redukują ciśnienie wewnątrz okrężnicy. Pokarmy o odczynie kwaśnym, jak mięso, nabiał i cukier mogą zaburzyć funkcjonowanie jelita grubego, podczas gdy pokarmy zasadowe (warzywa i owoce) w sposób naturalny działają przeczyszczająco na przewód pokarmowy.

 

 

 

LECZENIE

Cztery podstawowe elementy leczenia to płyny, dieta, ćwiczenia fizyczne i redukcja stresu. Po 23 latach praktyki medycznej, gdybym miała dać jedną radę dla wszystkich moich pacjentów na pielęgnację zdrowia, zaleciłabym zwracanie uwagi na wypróżnianie, które powinno następować co najmniej raz, dwa razy dziennie. Wówczas żadna poważna choroba nie będzie mogła się rozwinąć.

Co warto stosować?

Profilaktycznie aby usprawnić pracę jelit i poprawić ich perystaltykę możesz przygotować w domu

MIESZANKĘ DETOKSYKACYJNĄ

Składniki:

  • nasiona wiesiołka       50g
  • ostropest mielony      50g
  • len mielony                 50g
  • pierzga                            5g
  • babka płesznik            50g

Sposób przygotowania:

Wszystkie nasiona wymieszaj ze sobą aby mieć gotową mieszankę. Każdego wieczoru przygotuj napar z 4 łyżeczek mieszanki ziół i zalej je ciepłą ale NIE WRZĄCĄ wodą i zostaw na noc.

Z rana na czczo wypij herbatę razem z nasionami. Picie herbaty będzie miało skutki oczyszczające organizm.

Terapię powinno się stosować 2-3 miesiące.

 

Len pełen jest keasów OMEGA-3 oraz błonnika.

Babka płesznik ma właściwości łagodzące hemoroidy, reguluje poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2, łagodzi objawy łuszczycy i trądziku różowatego. Dodatkowo pomaga schudnąć i jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Wszystkie potrzebne do przygotowania składniki znajdziesz w sklepie Od Natury klik